Jazzbląg logo

Dzień pierwszy - 17 lipca

Dominik BukowskiDOMINIK BUKOWSKI GROUP

Dominik Bukowski wibrafonista jazzowy, kompozytor, ur. 4 X 1977 roku w Gdańsku.. Ukończył Liceum Muzyczne w Elblągu w 1996 roku, a następnie zaczął studia w Gdańskiej Akademii Muzycznej na wydziale instrumentalnym. W 1998 roku przeniósł się na wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, zaś w 2002 roku został jej absolwentem. W 1999r. otrzymał wyróżnienie indywidualne oraz wyróżnienie dla swojego zespołu BLUE MIND QUARTET w II Ogólnopolskim Przeglądzie Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni. W styczniu 2002 roku zespół ten zajął pierwsze miejsce w prestiżowym konkursie Bielskiej Zadymki Jazzowej w Bielsku-Białej oraz otrzymał statuetkę „Aniołka Jazzowego 2002”. Nagrodą konkursu było również wydanie debiutanckiej płyty zespołu.

Od 2003r. co roku zajmuje drugie miejsce w ankiecie JAZZ TOP w kategorii ,,Wibrafon Roku” . Był nominowany do nagrody GRAND PRIX JAZZ MELOMANI 2003 w kategorii „Nadzieja Melomanów Roku 2003” oraz „SZTORM ROKU 2005” przez trójmiejskie wydanie Gazety Wyborczej. Został również nominowany przez Dziennik Bałtycki w plebiscycie „Człowiek Roku 2005”. Jego płyta PROJEKTOR znalazła się w pierwszej dziesiątce najlepszych płyt 2005 roku według miesięcznika Jazz Forum. Gra i nagrywa z takimi muzykami jak Tim Hagans (USA), Ulf Adaker (Szwecja), Brian Melvin (USA), Gus Dahlberg (Szwecja), Raivo Tafenau (Estonia), Goran Larsen (Szwecja). Janusz Muniak, Leszek Możdżer, Maciej Sikała, Zbigniew Namysłowski, Jan „Ptaszyn” Wróblewski, Emil Kowalski, Piotr Wojtasik, Leszek Kułakowski, Krystyna Stańko, Jacek Kochan, Wojciech Staroniewicz, Przemek Dyakowski. Koncertował na wielu polskich festiwalach jazzowych, a także za granicą (m.in. w Izraelu, Grecji, Norwegii, Szwecji, Finlandii, Belgii, Niemczech, Łotwie, Estonii, Rumuni i Mołdawii). Jest kompozytorem muzyki do kilku przedstawień teatralnych i choreograficznych.

W Elblągu wykona utwory ze swojej najnowszej płyty, która będzie miała premierę właśnie latem br. Bukowski do swojego projektu zaprosił, odnoszącego sukcesy pianistę Sri „Aga” Harunaga, kontrabasistę Piotra Lemańczyka i perkusistę - Przemysława Jarosza, a także znakomitego, elbląskiego trębacza – Marcina Gawdzisa.

http://www.dominikbukowski.com

Krzysztof KrakowskiKRZYSZTOF KRAKOWSKI QUINTET z Elbląga pochodzi jeden z nielicznych w Polsce waltornistów jazzowych - Krzysztof Krakowski. Absolwent Liceum Muzycznego im. Kazimierza Wiłkomirskiego w Elblągu oraz Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Muzykował z Orkiestrą Polskiego Radia, Filharmonią Wrocławską, Małą Filharmonią, Orkiestrą Viva, Nową Orkiestrą Kameralną oraz jako muzyk jazzowy z wieloma liczącymi się na polskiej scenie jazzowej artystami. Na stałe związany z orkiestrą Teatru Muzycznego w Gdyni. Laureat nagrody dla najlepszego muzyka Ogólnopolskiego Przeglądu Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni 2007. Podczas koncertu zagra wraz ze Aleksandrem Kamińskim - saksofon altowy, Piotrem Manią - fortepian, Jarkiem Stokowskim - kontrabas, Tomaszem Sowińskim – perkusja.

KRZYWDA

Krzywdazespół uprawiający tzw. "krzywy dżez", którego liderem jest kompozytor i klawiszowiec Bartek Krzywda. Muzyka Krzywdy to połączenie kilku gatunków: folku, free, fusion i klubowej elektroniki. Można tu usłyszeć akustyczne ballady, spontaniczne improwizacje obok defmetalowych rifów. Oryginalny skład oraz niebanalne kompozycje lidera gwarantują totalne zaskoczenie. Mamy tu dwa instrumenty basowe, łobuzerski zestaw perkusyjny, saksofony oraz klawiszowe starocie. Wszystko to powoduje, że brzmienie grupy jest niespotykane i frapujące.

Skład grupy to: Bartek Krzywda - klawiatury, Szymon Zuehlke - saksofony, Patryk Giedziun - bas elektryczny, Jura Miszczenko - kontrabas, Adam Golicki - bębny. Krzywda podczas koncertów promuje świeżo wydaną płytę pt. "Jazy", która opisuje wędrówkę kajakiem w dół leśnej rzeczki.

Bartek Krzywda otrzymał Nagrodę Artystyczną Prezydenta Elbląga a jego płyta "Projekt Elbląg" z zespołem SJS
została uznana za Artystyczne Wydarzenie Roku 2012.

ZUEHLKE PROJECT

Zuehlke ProjectTo autorski projekt saksofonisty Szymona Zuehlke, absolwenta Uniwersytetu Bydgoskiego. Choć od dziecka uczył się gry na akordeonie i ukończył szkolę muzyczną w tym kierunku, jako nastolatek podjął decyzję ponownej edukacji muzycznej w klasie saksofonu. Pozostaje mu wierny do dziś. Czuje się elblążaninem, ale ten pochodzący z Wielkopolski muzyk, zamieszkał w Elblągu dopiero dziesięć lat temu. Od tego czasu mocno angażuje się w rozwój elbląskiego środowiska jazzowego. Koncertuje i współpracuje z różnorodnymi formacjami, składami oraz z wieloma muzykami. Jego pasją jest jazz, ale chętnie gra także funky, blues, pop, muzykę dawną.

Zuehlke łączy działalność artystyczną z pedagogiczną, realizuje się jako pedagog ucząc gry na instrumentach i prowadząc zespoły jazzowe w elbląskim Młodzieżowym Domu Kultury oraz domach kultury w regionie. Szymon Zuehlke jest Stypendystą Prezydenta Elbląga.

„Zuehlke Project” to wynik współpracy muzyków z Elbląga i Kaliningradu, wypadkowa wzajemnych inspiracji i przenikania kultur. Pomysł stworzenia materiału narodził się podczas wspólnego muzykowania oraz spotkań. Każdy z zaproszonych do udziału w projekcie artystów wniósł swoją wrażliwość, doświadczenie i talent. Z tego połączenia narodziła się muzyka łącząca elementy folkloru z nowoczesnymi brzmieniami, pełna zaskakujących zestawień i różnorodnych dźwięków, instrumentów i pomysłów. Łatwo się w niej doszukać inspiracji, które znalazły swoje odzwierciedlenie w tytule materiału „ul. Baranova”, który odnosi się do targowiska w Kaliningradzie przy ul. Proffesora Baranova. Bazaru pełnego gwaru, towarów, orientalnych zapachów i smaków, skupiającego ludność różnych narodowości, i wyznań.

W „Zuehlke Project” usłyszeć będzie można oprócz Szymona Zuehlke, grającego na saksofonach także: Szymona Burnosa – instrumenty klawiszowe, Aleksandra Kozyreva – śpiew i instrumenty perkusyjne, Jurija Miszczenko – kontrabas, Patryka Giedziuna – gitara basowa, Tomasza Sowińskiego – perkusja, Krzysztofa Jaworskiego– didgeridoo.

Jerzy MałekMAŁEK QUARTET

Jerzy Małek trębacz jazzowy, kompozytor, aranżer, producent ,wykładowca akademicki. Urodził się w Elblągu w 1978 roku, gdzie ukończył Liceum Muzyczne. Edukację muzyczną kontynuował na Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie prof. Piotra Wojtasika , którą zakończył w 2002 roku z wyróżnieniem i tytułem magistra sztuki.

Jerzy Małek jest zdobywcą wielu nagród i wyróżnień, miedzy innymi Grand Prix Jazz Juniors '99 w Krakowie, indywidualnej na Jazz nad Odrą 2000, specjalnego wyróżnienia na Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej Katowice 1999, „Klucza do Kariery“ na Pomorskiej Jesieni Jazzowej, '99 tytułu Nowa Nadzieja w ankiecie Jazz Top 2000 a także „2nd runner up“ na Międzynarodowych Zmaganiach Jazzowych w Szczecinie, w których brali udział muzycy z Europy i USA 2004. Od lat plasuje się w czołówce polskich trębaczy jazzowych obok Tomasza Stańki i Piotra Wojtasika.

Jerzy Małek współpracował z najznamienitszymi muzykami polskiej sceny jazzowej: Zbigniewem Wegehauptem, z którym nagrał dwie płyty; „Wege“ , „Tota“, Michałem Urbaniakiem (projekt Komeda, Urbanator), Zbigniewem Namysłowskim (big band, quintet, sekstet), Januszem Muniakiem, Januszem Skowronem, Tomaszem Szukalskim, Hanną Banaszak, Staszkiem Sojką, Erykiem Kulmem, Henrykiem Miśkiewiczem, Cezarym Konradem, Leszkiem Możdżerem, Marcinem Wasilewskim, Jarkiem Śmietaną, Andrzejem Jagodzińskim, Sławomirem Kurkiewiczem, Adamem Pierończykiem, Michałem Tokajem, Miką Urbaniak, Adamem Kowalewskim, Marcinem Maseckim i wieloma innymi. W ostatnich latach na stałe gra z kwartetem Wojciecha Karolaka, jest także stałym współpracownikiem projektów orkiestrowo-big-bandowych Krzysztofa Herdzina. Grał także z międzynarodowymi gwiazdami muzycznymi, takimi jak: Gary Bartz, Billy Harper, Maria Schneider, Steve Logan, Dan Tepfer, Troy Miller, Eric Allen, Lucas Pino, Otto Williams, Ray Blue, Arild Andersen, Nigel Kennedy, Hans van Oosterhout, Ziw Rawitz.

Dorobek artystyczny trębacza zawiera wiele nagrań z artystami jazzowymi jak i komercyjnymi, w tym 5 płyt autorskich: „By Five“ 2000, „Gift“ 2002, „Spirit of The Time‘ 2005, „Bop Beat“ 2006, „Air‘ 2011. 17 lipca Małek zaprezentuje materiał ze swoich albumów wraz z kwartetem w składzie Leszek Kułakowski – piano, Arek Skolik – perkusja, Krzysztof Pacan – gitara basowa.

http://jerzymalek.eu

Dzień drugi - 18 lipca

Krystyna StańkoKRYSTYNA STAŃKO

wokalistka obdarzona niezwykle oryginalnym, zmysłowym głosem, swobodnie poruszająca się w różnych estetykach muzycznych. Kompozytorka, autorka tekstów, gitarzystka jest wykładowcą wokalistyki jazzowej i rozrywkowej Akademii Muzycznej w Gdańsku. Jest absolwentką Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach. Współpracowała z krakowską formacją bluesową Dekiel, z którą odbyła trasę koncertową po Niemczech i wystąpiła m.in. na festiwalu Rawa Blues. Podczas studiów założyła własny zespół złożony z czterech kobiet o nazwie For Dee, którego była gitarzystką i wokalistką, a także autorką muzyki i tekstów. Jej ostatni album „Kropla słowa”, nagrany z towarzyszeniem m.in. Dominika Bukowskiego, został Albumem Roku 2012 miesięcznika Jazz Forum.

http://www.krystynastanko.com/

Michael patches StewartMICHAEL PATCHES STEWART SEXTET / GLOBAL SOUND

trębacz amerykański, urodził się w kolebce jazzu - Nowym Orleanie, co niewątpliwie wpłynęło na jego styl gry. Karierę muzyczną zaczął już jako nastolatek. Przez osiem lat był w zespole Ala Jarreau, przez ponad piętnaście - Marcusa Millera. Grał także w składzie Quincy’ego Jonesa, Davida Sanborna, George'a Duke'a a także Whitney Houston czy Earth, Wind and Fire. Do tej pory nagrał 3 solowe płyty - "Blue Patches", "Penetration" i "Blow"). W Elblągu zagra zespół w składzie: Michael Patches Stewart - trąbka, Poogie Bell - perkusja, Hadrien Feraud - bass, Grzech Piotrowski –sax, Marek Napiórkowski - gitara, Paweł Kaczmarek - instrumenty klawiszowe

http://www.patchesstewart.com/

Adam BałdychADAM BAŁDYCH IMAGINARY QUARTET feat. VERNERI POHJOLA

Adam Bałdych - skrzypek, kompozytor, producent muzyczny. Przez wielu krytyków uznawany jest za nadzieję światowej wiolinistyki jazzowej oraz wirtuoza skrzypiec. W wieku 16 lat okrzyknięty "cudownym dzieckiem" szybko zaczyna koncertować z wybitnymi muzykami polskimi i amerykańskimi w Polsce, Niemczech, Serbii, Indonezji, Węgrzech, Hiszpanii, Francji, Anglii i USA. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Współpracuje z wybitnymi artystami europejskimi w ramach różnych projektów artystycznych. Należy do stajni prestiżowej Niemieckiej wytwórni fonograficznej ACT MUSIC, gdzie wydał ostatnio premierowy album "Imaginary Room" w towarzystwie m.in kontrabasisty Larsa Danielssona, pianisty Jacoba Karlzona czy trębacza Verneri Pohjoli.

"Bez wątpienia Adam jest najbardziej rozwiniętym skrzypkiem żyjącym w naszych czasach. Możemy spodziewać się po nim wszystkiego" - pisał Urlich Olshausen z Frankfurter Allgemeine Zeitung (DE) po jednym z koncertów Adama.

Adam jest laureatem praktycznie wszystkich Polskich konkursów jazzowych, laureatem nagrody TVP, Radia Zachód i Gazety Wyborczej - Ale Sztuka! 2011 oraz Grand Prix Jazz Melomani 2011 w kategorii Nadzieja Melomanów. Obecnie jest nominowany do nagrody FRYDERYK 2013 w kategorii Artysta Roku Muzyka Jazzowa.

Mamy wreszcie nową - po Urbaniaku - gwiazdę jazzowych skrzypiec.” - Gazeta Wyborcza / Duży Format / Tomasz Handzlik

Verneri Pohjola (fot. Joerg Grosse Gelderman)Verneri Pohjola – trębacz pochodzący z Finlandii, urodzony w rodzinie zajmującej się muzyką od pokoleń. Jego ojciec, Pekka Pohjola, to jeden z najbardziej znanych fińskich gitarzystów basowych. Verneri uważany jest obecnie za najlepszego fińskiego trębacza jazzowego młodego pokolenia. Od lat związany z wieloma fińskimi zespołami, wydawał płyty w swoich składach w rodzimym kraju. W 2011 roku wydał swój debiut w wytwórni ACT Music, co rozpoczęło jego międzynarodową karierę. Amerykański portal Allaboutjazz napisał "Verneri Pohjola ma wszystko to, czego potrzeba, aby stać się międzynarodową gwiazdą jazzu". Verneri Pohjola wziął również udział w nagraniach płyty Adama Bałdycha „Imaginary Room”, jako jeden z członków Baltic Gang.

http://www.adambaldych.com/

Dzień trzeci - 19 lipca

RGG (fot. Gosia Frączek)RGG

Trio fortepianowe założone w 2001 r. przez Przemysława Raminiaka - fortepian, Macieja Garbowskiego - kontrabas oraz Krzysztofa Gradziuka – perkusja. Na koncie mają 5 płyt: "Scandinavia", "Straight Story", "Unfinished Story", "True Story", "One". Laureaci Bielskiej Zadymki Jazzowej (2003) i Pomorskiej Jesieni Jazzowej, II nagrody (Three for Brad) i III nagrody (In Him We Trust) na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Komedy (2003), Nagrody Publiczności i II Nagrody 27. Internacionale Festival de Jazz de GETXO, Hiszpania, 2003. Album Unfinished Story - Remembering Kosz otrzymał tytuł Polskiej Jazzowej Płyty Roku 2007 w dzienniku "Rzeczpospolita" oraz w radiu Jazz Radio. 

Od 2013 roku trio występuje w nowym składzie. Miejsce Przemka Raminiaka zajął młody, zdolny pianista Łukasz Ojdana. Najnowsza, szósta płyta RGG, zatytułowana „Szymanowski” ukaże się 11 maja. Na krążku znajdzie się 13 utworów. 9 z nich to parafrazy dzieł Karola Szymanowskigo, 3 to utwory Maćka Garbowskiego, inspirowane twórczością mistrza oraz kolektywna improwizacja całego trio.

Najnowsze wydawnictwo RGG to muzyka programowa i kontemplacyjna, skierowana nie tylko do znawców twórczości Karola Szymanowskiego, lecz do każdego, kto jest w stanie odnaleźć piękno melodii i harmonii bez poddawania materiału naukowym analizom.
Unikatowość tego nagrania polega na ujęciu utworów w taki sposób, aby nadal można było mówić o muzyce Szymanowskiego, mimo zmiany aparatu wykonawczego i indywidualnej koncepcji realizacji utworów. Poszczególne utwory są splecione nicią kompozycyjną RGG, tworząc jednolity obraz wielowarstwowego dzieła.

tl_files/galeria/pliki/news/2013 Jazzblag/03. dzien/wwarild_andersen.jpgARILD ANDERSEN QUARTET

Arild Andersen - norweski muzyk jazzowy, kompozytor i kontrabasista. Działalność artystyczną rozpoczął od współpracy z Janem Garbarkiem, występując z nim w latach 1967-1973. W tym czasie współpracował także z artystami zagranicznymi koncertującymi w Norwegii: Phil Woods, Dexter Gordon, Hampton Hawes, Johnny Griffin, Sonny Rollins, and Chick Coreai od 30 lat jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych kontrabasistów w Europie. Podczas elbląskiego występu na scenie zagra zespół w składzie: Arild Andersen- bass, Paolo Vinaccia - drums, Grzech Piotrowski- sax, Marcin Wasilewski - fortepian.

http://www.arildandersen.com/

Brenda Boykin & Club des BelugasBRENDA BOYKIN ft. CLUB DES BELUGAS

Brenda Boykin należy do grona najpopularniejszych amerykańskich artystek jazzowych. Od 2005 roku jest wokalistką „Club des Belugas“, . Jej solowa płyta Chocolate & Chili znalazła się w pierwszej dziesiątce najlepszych płyt 2008 w rankingu BBC. Uczestniczyła w wielu słynnych festiwalach jazzowych takich jak Monterey, Umbria czy Montreux, na którym otrzymała nagrodę dla najlepszej wokalistki 2005 roku. 

CLUB DES BELUGAS to jeden z najlepszych zespołów nu-jazzowych na świecie. Fantastycznie łączą współczesny lounge i nu-jazz z brazylijskimi rytmami, swingiem i soulem z lat 50, 60 i 70. Ich kariera zaczęła się od wydanej w 2002 płyty "Caviar at 3 a.m." Już rok później ukazał się ich drugi album "Minority Tunes", a dwa pochodzące z niego utwory "hip hip chin chin" i "Gadda Rio" dotarły na sam szczyt niemieckich klubowych list przebojów. W sumie u twory z ich 6 płyt pojawiły się ponad 630 razy m.in na kompilacjach takich jak Hotel Costes, Paparazzi, Brazilelectro czy Ladies Jazz VII, które sprzedano na świecie w łącznym nakładzie ponad czterech i pół miliona płyt. Kompozycje zespołu zyskują ogromną popularność w przemyśle reklamowym: użyto ich w filmach między innymi marek takich jak Lexus, Jaguar, Honda, Nivea czy LG. Zespół koncertuje na całym świecie. Zagrał nawet 89 koncertów w Chinach i na wielu festiwalach jazzowych choćby takich jak słynny North Sea Jazz Festival.
Do tej pory Club des Belugas tylko raz koncertował w Polsce występując na Ladies' Jazz Festival Gdynia 2011 Główni członkowie to Maxim Illion i Kitty the Bill, którzy do swoich produkcji zapraszają wyśmienitych muzyków - trębaczy: Reinera Winterschladen’a (Nighthawks) i Thomasa Sifflinga, szwedzką piosenkarkę Anna Luca, londyńskiego piosenkarza jazzowego Iaina Mackenzie czy Anne Schnell z Jojo Effect, Deana Browmana z NY.

http://club-des-belugas.com/

Dzień czwarty - 20 lipca

Atom String QuartetATOM STRING QUARTET & ELBLĄSKA ORKIESTRA KAMERALNA POD DYREKCJĄ MARKA MOSIA.

Atom String Quartet jest jednym z nielicznych na świecie i pierwszym w Polsce kwartetem smyczkowym grającym jazz. Zespół wykonuje głównie własne kompozycje, inspirowane rytmami latynoskimi, folklorem irlandzkim, melodiami hiszpańskimi oraz motywami z różnych regionów Polski. W tak nietypowej dla muzyki jazzowej obsadzie, elementy te brzmią nowocześnie i oryginalnie – są inspiracją do improwizacji, będącej żywiołową interakcją czterech silnych muzycznych osobowości. Ten powstały w 2009 roku zespół od początku swojej działalności otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in.: stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie „Młoda Polska”, Grand Prix XIII Bielskiej Zadymki Jazzowej, Grand Prix Stowarzyszenia „Melomani” w kategorii „Nowa Nadzieja” oraz „Złote Gęśle” na XV Festiwalu Folkowym Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. W czerwcu 2011 ukazała się płyta „Fade in”, która została nagrodzona Fryderykiem w kategorii „Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku”. W roku 2012 nakładem wytwórni Kayax pojawił się kolejny album – „Places”, który otrzymał nominację do nagrody „Fryderyk” w kategorii: „Album Roku – Muzyka Jazzowa”. Atom String Quartet otrzymał nominację także w kategorii „Artysta Roku – Muzyka Jazzowa”.

EOKZespół z powodzeniem koncertował na najważniejszych europejskich festiwalach jazzowych: Berliner Jazztage, Hildener Jazztage, Zbigniew Seifert in Memoriam Berlin, Festival Veranos de la Villa Madrid, Jazz Jamboree, Bielska Zadymka Jazzowa, Ethno Jazz Festival, Azoty Tarnow International Jazz Contest Festival. Jako kwartet miał okazję współpracować z takimi osobowościami jak: Urszula Dudziak, Kayah, Aga Zaryan, Agnieszka Hekiert, Jerzy Maksymiuk, Janusz Olejniczak, Vladislav `Adzik` Sendecki, Krzesimir Dębski, Wojciech Staroniewicz, Adam Sztaba, Grzech Piotrowski, Krzysztof Herdzin, Marcin Nowakowski, Józef Skrzek, a także zespołami: World Orchestra Grzecha Piotrowskiego, Sinfonia Viva oraz Kwartet Góralski Sebastiana Karpiela Bułecki i Motion Trio.
Atom String Quartet tworzą skrzypkowie – Dawid Lubowicz i Mateusz Smoczyński, altowiolista – Michał Zaborski oraz wiolonczelista – Krzysztof Lenczowski. Podczas Festiwalu Jazzbląg kwartetowi towarzyszyć będzie Elbląska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Marka Mosia.

Elbląska Orkiestra Kameralna choć działa zaledwie od 6 lat, zdążyła już zapracować na miano artystycznej wizytówki Elbląga. Tworzą ją młodzi i niezwykle utalentowani muzycy, którzy stale rozwijają swoje umiejętności. Od 2013 r. Pierwszym Dyrygentem Elbląskiej Orkiestry Kameralnej jest Marek Moś. Kameraliści stale współpracują z cenionymi dyrygentami i solistami, m.in.: Jerzy Maksymiuk, Wiesław Kwaśny, José Maria Florêncio, Massimiliano Caldi, Kai Bumann, Michał Nesterowicz, a także Konstanty Andrzej Kulka, Jan Stanienda, Agata Szymczewska, Soyoung Yoon, Piotr Pławner, Agata Zubel, Marcin Zdunik, Robert Kabara, Andrzej Bauer czy Łukasz Długosz. Do możliwości współpracy ze znakomitymi artystami, z pewnością przyczyniła się pierwsza płyta EOK „Mercadante Doppler Karłowicz” z udziałem flecisty Łukasza Długosza, która ukazała się dzięki finansowemu wsparciu MKiDN. Z roku na rok Orkiestra cieszy się coraz większym kręgiem publiczności oraz entuzjastów proponowanej przezeń sztuki zarówno w kraju, jak i za granicą. Zespół uczestniczył w wielu wydarzeniach muzycznych o randze ogólnopolskiej i europejskiej, najważniejsze z nich to widowisko „Adventus Lucis”, realizowane przez Europejskie Centrum Solidarności z okazji 39. rocznicy Grudnia 70. oraz Festiwal Muzyki Sakralnej w Gdyni (2009, 2010, 2011 r.), Do sukcesów EOK można również zaliczyć udział w międzynarodowym projekcie z okazji 70. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim, zorganizowanym 20 kwietnia 2013 r. w Berlinie. Dodatkowo na przełomie kwietnia i maja Orkiestra odbyła pierwsze zagraniczne tournée. Muzycy odwiedzili północne wybrzeże Hiszpanii i wspólnie z akordeonistą Iñakim Alberdim zagrali w takich miastach jak: San Sebastian, Hondarribia i Azkoitia. Elbląska Orkiestra Kameralna pozyskuje środki finansowe na realizację różnorodnych projektów. Dzięki priorytetowi „Zamówienia kompozytorskie”, Orkiestra wzbogaci się w tym roku o dwie dedykowane kompozycje. Pierwszą z nich będzie utwór nawiązujący do Biennale Form Przestrzennych skomponowany przez elblążanina Cezarego Duchnowskiego. Do projektu „Muzyka Form Przestrzennych” zaangażowany został światowej sławy wiolonczelista Andrzej Bauer. Drugim utworem dedykowanym elbląskim kameralistom będzie „Preludium i Fuga na orkiestrę smyczkową”. Skomponuje go wybitny polski muzyk Leszek Możdżer, a jego prawykonanie nastąpi już w październiku tego roku w Elblągu.

http://www.atomstringquartet.com

http://www.eok.elblag.eu/

MICHAŁ URBANIAK feat. MIKA

michał urbaniakMichał Urbaniak - jazzman, międzynarodowej sławy skrzypek, saksofonista, kompozytor, aranżer, odkrywca młodych talentów, urodzony w Polsce „obywatel świata”. Znany jako współtwórca i kreator muzyki fusion. Od 1973 r. mieszka w Nowym Jorku. Zasłynął w świecie nagrywając płytę  „Tutu” z największą legendą jazzu Milesem Davisem. Zapraszał i bywał zapraszany do współpracy przez takie sławy światowego jazzu, jak: Quincy Jones, Billy Cobham, Stephane Grappelli, Joe Zawinul, Herbie Hancock, Wayne Shorter, Kenny Garrett, George Benson , Marcus Miller, Jaco Pastorius, Toots Thielmans, Kenny Kirkland, Larry Coryell, Lenny White, Alphonze Mouzon. Jest liderem, kompozytorem, aranżerem swoich projektów: „Jazz Legends”, „Fusion”, „Urbanator”, „Urbanizer”, „UrbSymphony”. Laureat Grand Prix Festiwalu w Montreaux dla najlepszego solisty (1971). Występował na najważniejszych jazzowych festiwalach na świecie: Newport Jazz Festival, JVC Festiwal, Chicago Jazz Festival, Lugano, Den Haag i in.  Koncertował kilkakrotnie w Carnegie Hall, Avery Fisher Hall oraz w słynnych światowych i nowojorskich klubach jazzowych (Blue Note, Village Vanguard, Sweet Basil, i in.). Wielokrotnie nagradzany, zwyciężał w plebiscytach zagranicznych, a jego nazwisko znalazło się w prestiżowym „Down Beat’(1992 r.) wśród największych sław jazzu  na pierwszym miejscu  aż w pięciu kategoriach. Urbaniak jest pierwszym na świecie skrzypkiem wynalazcą, który zagrał na pięciostrunowych skrzypcach, zbudowanych wg własnego pomysłu. Od wielu lat związany z filmem i teatrem. Jest autorem muzyki do takich filmow jak : „Astonished”, „As the Band Played On”, „Dreambird” (w USA) oraz „Pożegnanie Jesieni” M. Trelińskiego, „Spona” W.Szarka, „ Dług” i „Wielkie rzeczy” K. Krauze (Polska). Otrzymał główne nagrody na Festiwalu Filmowym w Gdyni za muzykę do filmów „Dług”, „Pożegnanie Jesieni” i „Eden”. Jako pierwszy wprowadził jazz i rap do filharmonii jako projekt „UrbSymphony” (Filharmonia Częstochowska, 1995). Nagrał na całym świecie ponad 60 autorskich płyt. Ostatni płytowy projekt Urbaniaka, “Miles of Blue”  (Sony Music, 2010)  zadedykowany jest Miles Davisowi i otrzymał status platynowej płyty. We wrześniu 2011 r , nakładem Wydawnictwa Agora S.A., ukazała się książka o jego życiu, napisana przez Andrzeja Makowieckiego pt.” Ja, Urbanator. Awantury muzyka jazzowego”. Osobowość i charyzmę jazzmana dostrzegli filmowcy. Jesienią 2012 r. odbyła się premiera filmu w reżyserii Piotra Trzaskalskiego pt.: „Mój rower”. Michał Urbaniak zagrał w nim jedną z głównych ról i za nią dostał  nagrodę dla najlepszego aktora na międzynarodowym Black Nights Film Festival w Estonii oraz Orła 2013– Polską Nagrodę Filmową w kategorii Odkrycie Roku. Podczas sobotniego koncertu na Festiwalu Jazzbląg towarzyszyć będzie mu córka

MikaMika - wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów. Od 11 roku życia pisze własne piosenki. Jako 14 latka zadebiutowała na scenie, rok później ukazała się pierwsza piosenka z jej gościnnym udziałem. Do 2009 roku była „bohaterką drugiego planu”. Przez media długo postrzegana jako córka swoich rodziców, gigantów jazzu – Urszuli Dudziak i Michała Urbaniaka. W branży muzycznej ceniona za świetny głos i doskonały flow, a co za tym idzie zapraszana do współpracy przez największe osobowości polskiej sceny. Jej głos znamy doskonale z solowych płyt Andrzeja Smolika (znany singiel , „Who Told You” – to właśnie Mika!) oraz gościnnych nagrań i występów u boku m.in. Grzegorza Markowskiego, Mietka Szcześniaka, Noviki, O.S.T.R., Liroy’a i – oczywiście – Michała Urbaniaka. Solowy debiut MIKI przypadł na rok 2009. Album „Closer”, wydany przez Sony Music, spotkał się z doskonałym przyjęciem zarówno przez publiczność jak i krytyków muzycznych, o czym świadczy status złotej płyty oraz nagroda polskiego przemysłu fonograficznego – Fryderyk 2010 - za album roku w kategorii pop. Na płycie znalazł się m.in przebój „In my dreams”. Nad produkcją albumu czuwał znakomity Troy Miller (znany m.in. ze współpracy z Amy Winehouse, Markiem Ronsonem i Roy Ayers.) 24 kwietnia 2012 ukazał się drugi solowy album Miki „Follow You”, którego producentem jest Victor Davies, znany w Polsce m.in. ze współpracy z Marylą Rodowicz i Smolikiem. Ten oczywiście skrzyknął swoich ludzi (dla przykładu: smyki aranżował Simon Hale, znany z podobnych usług dla m.in. Kylie Minogue i Jamiroquai, a zagrała formacja Millenia Strings, które współpracowała chyba z wszystkimi wielkimi, od Paula McCartney'a po Luciano Pavarottiego) i wybrał miejsca w których materiał powstawał (m.in. studio lidera formacji Incognito).

http://urbaniak.com/

http://www.mikaurbaniak.com