Jazzbląg logo

O festiwalu

Historia jazzu w Galerii EL sięga 50 lat wstecz, kiedy to powstał EL-Klub Jazzu Tradycyjnego, działający prężnie do lat 70-tych. Do tradycji grania jazzu w Galerii EL powrócono ponownie z wielkim rozmachem w roku 2004 r., powołując do życia festiwal Summer of Jazz & Blues, który przez 8 lat zgromadził wierną widownię i stał się marką, rozpoznawaną wśród publiczności i muzyków. Staraliśmy się, by każda edycja festiwalu prezentowała wysoki poziom muzyczny i wydaje nam się, że odnieśliśmy sukces, tworząc markę znaną wśród muzyków i fanów jazzu. Przez 8 edycji festiwalu na scenie gościły najznamienitsze nazwiska jazzu i bluesa: Aga Zaryan, Urszula Dudziak, Mira Kubasińska, Jan Ptaszyn Wróblewski, Sławek Wierzcholski, Adam Pierończyk, Włodzimierz Nahorny, Lora Szafran, Bogdan Hołownia, Zbigniew Namysłowski, Karen Edwards, Patsy Gamble, Leszek Możdżer, Marcin Wasilewski czy Anna Serafińska.


Zdobyte w ten sposób doświadczenia postanowiliśmy w rocznicę 50-lecia Galerii EL przekuć w zupełnie nową jakość i w 2012 r., we współpracy z Urzędem Miasta Elbląga, powołaliśmy do życia Jazzbląg Festiwal - zapraszając na scenę największe gwiazdy jazzu z Tomaszem Stańko na czele. Podczas 3 koncertowych dni mogliśmy zobaczyć i posłuchać także Kuby Badacha, Contemporary Noise Sextet, Adama Pierończyka, Henryka Miśkiewicza i Janusza Strobla,

Tegoroczna edycja potrwa od

17 do 20 lipca

W tym roku Festiwal potrwa dłużej a na scenie zobaczymy przekrój najnowszych jazzowych nurtów. Układając skład tej edycji braliśmy po uwagę sugestie publiki oraz rozliczne rankingi muzyczne. Zestaw jest zatem wypadkową kilku elementów, w tym także naszych gustów. To muzycy, których sami chcieliśmy zobaczyć na scenie Galerii EL.

W tym roku to także festiwal w istocie międzynarodowy: na scenie zobaczymy muzyków z Francji, USA czy Skandynawii. Nie zapominamy o artystach lokalnych. Jazz z elbląskim rodowodem otworzy lipcowy Festiwal w środę a na scenie zobaczymy m.in. Jerzego Małka, Dominika Bukowskiego, Bartosza Krzywdę, Szymona Zuehlke i Krzysztofa Krakowskiego.

Drugi dzień koncertowy rozpocznie się kobieco – Krystyna Stańko ze swoją najnowszą płytą „Kropla słowa”, która została uznana za najlepszy jazzowy album roku 2012 miesięcznika Jazz Forum. Następnie zobaczymy międzynarodowy skład Global Sound Michaela Patchesa Stewarta  z Poogie Bellem na perkusji, Hardrienem Feraud na basie, Grzechem Piotrowskim – saksofon, Markiem Napiórkowskim na gitarze i Pawłem Kaczmarczykiem na instrumentach klawiszowych. Czwartkowy wieczór zakończy występ Imaginary Quartet pod wodzą Adama Bałdycha, obecnie chyba najgorętszego nazwiska polskiej sceny jazzowej, laureata międzynarodowej nagrody ECHO JAZZ za rok 2012. Oprócz Adama Bałdycha na scenie zobaczymy nadzieję fińskiego jazzu, Verneri Pohjolę.

Trzeci dzień upłynie pod znakiem fortepianu, kontrabasu i nu-jazzu. Na początek trio RGG ze swoim najnowszym krążkiem „Szymanowski” i nowym członkiem zespołu Łukaszem Ojdaną. Następnie jazz skandynawski w wykonaniu Arilda Andersena, który jazzowe szlify zdobywał u boku Jana Garbarka. W Elblągu na scenie towarzyszyć mu będą Paolo Vinaccia - bębny, Grzech Piotrowski- sax, Marcin Wasilewski – fortepian. Na zakończenie jazz w wydaniu bardziej klubowym – Club des Belugas ze znakomitą Brendą Boykin, goszczącą wcześniej m.in. na Ladies’ Jazz Festiwal.

W sobotę tylko 2 koncerty, natomiast jakościowo na pewno dorównają pozostałym. Wieczór otworzy pierwszy w Polsce i jeden z nielicznych na świecie kwartetów smyczków grających jazz czyli Atom String Quartet a towarzyszyć mu będzie doskonale znana elblążanom Elbląska Orkiestra Kameralna pod batutą Marka Mosia. Ostatnim koncertem, zamykającym Festiwal będzie występ Michała Urbaniaka z córką Miką. Michał Urbaniak był jednym z muzyków o których najczęściej wspominała jazzblągowa publiczność podczas ankiety przeprowadzonej w ubiegłym roku.

Jeżeli nie wystarczy taka dzienna dawka jazzu, po koncertach zapraszamy do Krużganka Galerii EL na jam session pod dyrekcją młodego obiecującego muzyka Andrzeja Józefowa.

---------------

Organizatorzy: Prezydent Miasta Elbląga, Centrum Sztuki Galeria EL

Współorganizator: Elbląskie Towarzystwo Kulturalne